nagyobb betű kisebb betű comment e-mailben elküld nyomtatás
Eltérő DNS-szakaszok kínaiak és európaiak bélflórájában

Eltérő DNS-szakaszok kínaiak és európaiak bélflórájában

Az ELTE PIT Bioinformatikai Csoport kutatói olyan rövid DNS-szakaszokat találtak, amelyek gyakorisága alapvetően különbözik kínai és európai emberek bélflórájában. A különbségek leírásával lehetőség nyílhat a bélflórát jellemző egyszerű diagnosztikai eszközök kifejlesztésére. Az eredményeket bemutató tanulmány a BBA General Subjects folyóiratban jelent meg.


Néhány évtizeddel ezelőtt a kutatók úgy gondolták, hogy az ember génállománya önmagában határozza meg az egyedfejlődését és betegségeit. Később kiderült, hogy az emberi agy kapcsolatai vagy az immunrendszer fejlődése sok véletlen lépést tartalmaz. Ezek a véletlen lépések okozzák, hogy egypetéjű ikrek egyike 1. típusú cukorbeteg lesz, a másikuk nem. Hasonlóan, az emberi bélflóra is inkább környezeti hatásoktól és csak kevésbé az emberi genomtól függ.

Néhány évvel ezelőtt egy nemzetközi kutatócsoport az emberi bélbaktériumokat tanulmányozva, néhány emberi „enterotípust” határozott meg, ezek olyan különböző baktériumközösségek, amelyek megléte embercsoportokra, illetve ugyanazon földrajzi területen élő emberekre (például Japán) jellemzőek.

Az enterotípusok leírása, illetve vizsgálata azért is érdekes, mert ha lényegesen különböző bélflórájú két betegnek ugyanazt a tablettát adjuk, akkor ez egyik beteg bélflórája a gyógyszer hatóanyagait máshogy bonthatja le, mint a másik beteg bélflórája, és így ugyanaz a gyógyszer két különböző hatást fejthet ki, akár nagyon közeli vagy akár azonos humán génállományú két beteg esetében is.

Az ELTE PIT Bioinformatikai Csoportjának kutatói, Szalkai Balázs doktorandusz és Grolmusz Vince egyetemi tanár, olyan rövid DNS-szekvenciákat találtak, amelyek gyakorisága nagy eltérést mutat európai és kínai minták között. Így például az ATAATGGC sorozat sokkal gyakrabban fordul elő kínai, mint európai mintákban (az A az adenin, a T a timin, a G a guanin és a C a citozin nukleotidot jelöli). A rövid DNS-szakaszok statisztikailag jellemző különbségeinek leírásával lehetőség nyílhat olyan egyszerű diagnosztikai eszközök kifejlesztésére, amelyek az emberi enterotípusokat meg tudják határozni.

Forrás: Infovilág
Hasznosnak találta ezt a cikket?
(0)
(0)
nagyobb betű kisebb betű comment e-mailben elküld nyomtatás
Hozzászólások (0)
Ehhez a cikkhez még senki nem írt hozzászólást.
Olvasta már?
Intelligens gyártástervezési modell: nem ér rá hibázni
Intelligens gyártástervezési modell: nem ér rá hibázni

A 3D-modellek hasonlóságának vizsgálatán alapuló, új technológiát mutatott be a Fujitsu Laboratories of Europe az intelligens tervezéshez és gyártáshoz. Az új 3D-modell több mint 96 százalékos pontossággal képes automatikusan megkeresni a nagy komponens-adatbázisokban a kívánt elemet.

Bezárás
Középkor újratöltve Visegrádon, avagy jöttünk, láttunk, újra főzünk Kicsit nosztalgiázni mentem a visegrádi várba, ahol 25 éve is jártam, amikor aláírták a visegrádi négyek együttműködéséről szóló megállapodást. Fantasztikus élmény volt együtt látni a kelet-európai rendszerváltás hőseit, Lech Walesát, Václav Havelt, Antall Józsefet, Göncz Árpádot…  Erre is emlékeznek az idén Visegrádon, ahol a modern kori Visegrádi Együttműködés aláírásának 25. évfordulója alkalmából különleges műsorral várja a középkor iránt érdeklődő magyar és külföldi vendégeket a régió legrangosabb szabadtéri hagyományőrző fesztiválja. (Képek: Gyarmati László, Interfesz Press)
Magyar huszárok – Limanowa Lengyelországban, az 1914. november 28. és december 18. közötti limanowai csatában az osztrák–magyar csapatok megállították és a Dunajec folyó mögé szorították vissza a Krakkó irányába áttörni készülő orosz csapatokat. A Limanowa melletti Jabloniec-hegyen a magyar Honvédelmi Minisztérium és a Kislengyelországi Vajdasági Hivatal a csata centenáriumára mintegy 15 millió forintból felújította a temetőt. 
Invitech: új márka, új cég az üzleti távközlési piacon Az Invitel társaságcsoport vállalati és nagykereskedelmi üzletága Invitech Solutions márkanév alatt, külön gazdasági társaságban folytatja működését. Az Invitel csaknem két évtized óta meghatározó részvevő a távközlés, az informatika, az adatközponti és felhőszolgáltatások területén.
Kecses, elegáns noteszgépek, energiafröccs okostelefonból, bivalyerős ragadozók Noteszgép, okostelefon, bár meg is fordítható a sorrend, e kettő uralja a tajvani gyártó legfrissebb kínálatát is. Első pillantásra föltűnik, hogy az Acer továbbra is nagy figyelmet fordít a küllemre: termékei szép, kecses vonalvezetésűek, meglehetősen könnyűek, emellett még a játékosoknak szánt Predator-család tagjai is éppen a megjelenésükkel keltik föl a szemlélő figyelmét.
Intelligens gyártástervezési modell: nem ér rá hibázni A 3D-modellek hasonlóságának vizsgálatán alapuló, új technológiát mutatott be a Fujitsu Laboratories of Europe az intelligens tervezéshez és gyártáshoz. Az új 3D-modell több mint 96 százalékos pontossággal képes automatikusan megkeresni a nagy komponens-adatbázisokban a kívánt elemet.
Kicsik és nagyok Nem és nem! Izland nem nyerhet. A Norvég Alap sem oszthat pénzt, a kispesti vállalkozó nem előzheti meg Mészáros Lőrincet! A Nemzeti Színház támogatandó, az Orlai Produkciós Iroda megtűrendő! Az állami hirdetést kapja a köztévé és a Tv2, a pereket az RTL Klub! A pesti Városliget maroknyi védője nem szállhat szembe a kopaszok seregével!
Ötéves a Mojo Workings – blues magyar módra, sikeresen Koncerten mutatja be Just Another Button című vadonatúj lemezét az ötéves Mojo Workings június 29-én az óbudai Kobuci kertben.  A trió vezetőjét, a kitűnő szájharmonikást és elismert session (stúdió)-zenésszel, Szabó Tamással beszélgettem, aki a többi között elmondta: a Mojo 2011 tavaszán alakult a gitáros-énekes Honfi Imre Olivérrel és Horváth Jánossal. 
Unser Ausstellungstipp: Knochenteller Wird, eigentlich wurde anno die Tafel vornehm gedeckt, dann durften das Salzfässchen vor jedem Gedeck, Zahnstocherbehälterchen und natürlich der Knochenteller, das Knochentellerchen, nicht fehlen. Dem war nicht immer so und ist es heute kaum noch.