Áttörés a rák elleni harcban: új módszert találtak a legsúlyosabb típusok gyógyítására
Az új molekulák leírása, hatékonyságuk igazolása február 22-én jelent meg az International Journal of Molecular Sciences című szaklapban / Illusztráció: Northfoto
Forradalmian új megközelítés született a RAS-fehérje mutációihoz köthető rák gyógyítására: az ELTE kutatói jól kötő kis molekulákat találtak, amelyekkel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak be, hanem az egészséges állapotot állítják helyre.
Ezeket látta már?
Az emberben előforduló rákos megbetegedések jelentős része az örökítőanyag megváltozásával, a DNS mutációival van kapcsolatban. Több mint 600 rákokozó mutációt ismernek jelenleg, ezek közül a legfontosabbak a RAS-fehérje mutációi, amelyek az összes emberi tumor 30 százalékában megtalálhatók. A legnehezebben kezelhető humán karcinómák (a tüdő, a vastagbél és a hasnyálmirigy adenokarcinómái) köthetők hozzájuk – írták az ELTE MTI-hez eljuttatott hétfői közleményében.
A kutatók mintegy 30 éve próbálnak a mutáns RAS-fehérjékhez gátló kis molekulákat kötni, ám egészen a legutóbbi időkig kevés sikerrel. Nemrég ugyan sikerült olyan molekulákat találni (ARS-853, ARS-1620), amelyek kovalensen, azaz nagyon erősen kötnek a RAS-fehérjéhez, de a legtöbb gyógyszermolekula (így a ma használt antibiotikumok) nem kovalensen köt a célmolekulához, így az ARS molekulák nem optimális gyógyszer-jelöltek – magyarázták.
A nagy kérdés, amire máig keresik a választ: vajon miért nem találták meg még a rák ellenszerét?
A közlemény szerint a Grolmusz Vince professzor által vezetett ELTE PIT Bioinformatikai Csoport legújabb kutatásában forradalmian új megközelítést javasolt a RAS-fehérje mutációihoz köthető rákok gyógyítására. A RAS mutációi megakadályozzák, hogy a GAP fehérje hozzákössön a RAS molekulához, ezzel pedig utat engednek a korlátlan sejtosztódásnak, így a betegségnek. Az ELTE kutatói szerint ezért olyan molekulákra van szükség, amelyek a RAS és a GAP molekulákat egymáshoz ragasztják. Ezeket pedig úgy lehet megtalálni, hogy a megfelelően közel elhelyezett RAS és GAP molekulák közé keresnek jó „ragasztó” kis molekulákat.
Az ELTE kutatói széles körű együttműködésben több hazai intézménnyel (KINETO Lab Kft, Országos Onkológiai Intézet, Semmelweis Egyetem, Budapesti Műszaki Egyetem, HUN-REN Molekuláris Élettudományi Intézet, Uratim Kft.) igazolták, hogy az új megközelítés segítségével potens gyógyszerkandidátus molekulákat lehet találni.
Az új molekulák leírása, hatékonyságuk igazolása február 22-én jelent meg az International Journal of Molecular Sciences című szaklapban. Az előzetes eredmények azt mutatják, hogy az új magyar módszer alapján talált legjobb két kis „ragasztó” molekula felveszi a versenyt a világon eddig talált legjobb hasonló molekulákkal.
„A kutatók bíznak benne, hogy a munka folytatásával a leghalálosabb rákok ellen hatékony, kevés mellékhatással rendelkező új gyógyszereket találnak majd, hiszen a módszerrel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak bele, mint a mai kemoterápiás eljárások, hanem a fiziológiailag normális állapotot állítják helyre” – írták a közleményben.
(MTI)
Extra ajánló
Alvajárás: para vagy nem para? (x)
A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat – Neked milyen van? Derítsd ki! (x)
5 tipp húsvétra, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a falatozást (x)
Nem is tehetünk annál többet a gyerekek fejlődéséért, mint a korai környezettudatosságra nevelés – mutatjuk, miért (x)
Ezért nem sikerülnek az újévi fogadalmak - szakértői vélemény (x)
Ön tudja, mi az a nászutas betegség? Ez okozza (x)
Lehet, hogy depressziós? Ezekből a jelekből felismerheti (x)
Rúzs
Borzasztó állapotban Katalin hercegné: megszólalt a jóbarát, aggasztó, amit kimondott
Szomorú hírrel indult a reggel: meghalt a legendás zenész
Ekkora a baj?! Ugyanazért rejtegetheti a palota Katalint, mint Dianát
Az egész csak egy átverés volt? Nem gondolta Mikes Anna, hogy ez lesz a vége
Nem titkolózik tovább a palota, megszólaltak Katalin hercegnéről. Már ő is megerősítette a hírt