-
Fejes László (nyest.hu): @Irgun Baklav: „Egyébként én a Tisztelt Bizottmány figyelmébe újabb ígéretes kutatási irán...2015. 08. 07, 10:05 Ösvény és sövény – ez nem lehet...
-
Fejes László (nyest.hu): @Kiss Gábor, Tinta Könyvkiadó, tulajdonos, igazgató: „Mivel azonban a (valamilyennek) tűni...2015. 08. 07, 08:58 Divatos szónak tűnik
-
Kiss Gábor, Tinta Könyvkiadó, tulajdonos, igazgató: Tájékoztatásul: [kéretlen reklám] tűnik szócikke a következő: tűnik Alapjelentése: ‘(fokoz...2015. 08. 07, 08:36 Divatos szónak tűnik
-
GéKI: Erdőben ösvény Szalad a fösvény Gyötri a köszvény Nem épen észlény Csak egy őslény Kezében...2015. 08. 07, 08:01 Ösvény és sövény – ez nem lehet...
-
honestesiologist: Továbbá: Prepositions are not words to finish your senteces with.2015. 08. 07, 07:38 Ez a közös az összes nyelvben!
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Helyesírás, vagy amit akartok
- A magyar mint kreol nyelv
- A mi latinunk mégsem olyan egyszerű
- Az eltűnt nővér nyomában
- Sátras kérdés – vagy inkább sátoros?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!
A Vizuális Pedagógiai Műhely honlapja egy vizuális tragédia
Így néznének a ki a legnagyobb tudósok logói
Egy percünk van elmondani, amit akarunk
Miben különbözik a arcképgaléria a tájképgalériától?
Ilyen cukiságot még nem látott! De hasonlókat már igen!
Ha a való életben azt csinálnánk, amit a Facebookon, hamar rács mögött találhatnánk magunkat
Van egy rossz hírünk a rasszistáknak: tudósok szerint nincsenek különböző emberi fajok
Újra hamis Széchenyi-idézet kering a neten – ezúttal márványba foglalva!
Erről az országról aligha sejtette, hogy ENNNYIRE szép!
Az ELTE Matematikai Intézetében közel száz alany agygráfját vizsgálták: a kutatások szerint a nők agyának összeköttetései sok szempontból „gazdagabbak”, mint a férfiak esetében. Az úttörő eredményeket a PLOS One folyóirat közölte.
Az ELTE Matematikai Intézetének PIT Bioinformatikai Csoportja közel száz alany agyi kapcsolatait leíró agygráfját vizsgálta: a kutatások szerint a nők agyának összeköttetései sok szempontból „gazdagabbak”, illetve „jobbak”, mint a férfiak esetében. Az úttörő eredményeket a PLOS One folyóirat 2015. július 1-jén közölte.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A képeken az agyi MRI felvételek feldolgozásának egy köztes lépése, az idegpályák fehérállománybeli lefutása látható. Észrevehető, hogy az idegrostok az agy külső részein az agyból „kifelé” állnak. Ez azért van, mert a képeken a fehérállománybeli rostok láthatók, és az agy külső részein az agykéreg található (ez nincs a képen ábrázolva), az agykéregben kezdődnek és itt érnek véget az ábrázolt idegrostok. Ebből készült az agygráf úgy, hogy két agykérgi szürke állománybeli területet összekötöttek egy gráféllel, ha van köztük a képen is látható idegrost.
Az régóta ismert statisztikai tény, hogy a férfiak agyának átlagos mérete és súlya nagyobb, mint a nőké, valamint a kutatók eddig is tudták, hogy az agy szürkeállományának a fehérállományhoz való térfogataránya a férfiaknál átlagosan nagyobb, mint a nőknél.
Az ELTE kutatói az Amerikai Egyesült Államok egy óriási kutatási programja, a Human Connectome Project adataival dolgoztak, a nagy mennyiségű és kiváló minőségű diffúziós MRI felvételből korábban 96 teljes agyi felvétel konszenzusgráfját mutatták be. Az elkészült gráfokat most a gráfelmélet eszközeivel elemezték: kiderült, hogy a nők agygráfjai átlagosan több gráfélet (azaz összeköttetést) tartalmaznak, mint a férfiak esetében.
Az ELTE PIT Bioinformatikai Csoportjának munkatársai, Szalkai Balázs és Varga Bálint – Grolmusz Vince professzor vezetésével – azt is megmutatták, hogy mind a jobb, mind pedig a bal agyféltekén belül, akárhogyan is osztjuk ketté az agyféltekét két egyforma részre, a két rész között futó kapcsolatok minimális száma – amit minimális kiegyensúlyozott vágásnak is neveznek – a nők esetében nagyobb. Ezt a mutatót régóta használják – többek között – számítógépes hálózatok minőségének leírására: annál jobb egy hálózat, minél nagyobb ez az érték. A kutatásokból az is kiderült, hogy a nők agygráfja jobb nagyítógráf, mint a férfiaké. Mind a minimális kiegyensúlyozott vágás mérete, mind pedig a jobb nagyítógráf tulajdonság az agy belső, mély, „gazdagabb” kapcsolataira jellemző.
További érdekesség, hogy eddig számos publikációban jelent meg, hogy a „férfiak esetében – átlagosan – a szürkeállomány fehérállományhoz való aránya magasabb, mint a nőknél”. Ez a kijelentés ekvivalens azzal, hogy „a nők esetében – átlagosan – a fehérállomány a szürkeállományhoz való aránya nagyobb, mint a férfiaknál”. „Ha figyelembe vesszük azt, hogy – erős leegyszerűsítéssel – az agy fehérállományát az agyi kapcsolatokat fenntartó idegrostok alkotják, azt kaphatjuk, amit a csoportunk bizonyított: a nők esetében a relatíve nagyobb fehérállományban több kapcsolat köti össze a szürkeállomány területeit, mint a férfiak esetében” – tette hozzá Grolmusz Vince professzor.
Az eredeti közlemény
Graph Theoretical Analysis Reveals: Women’s Brains Are Better Connected than Men’s